Zdobywamy 5 szczytów na 50-lecie miasta Szczyrk

12 cze 2023

 

 

1 czerwca uczniowie klas IV-VIII swoje święto postanowili spędzić wyjątkowo i bardzo aktywnie, dlatego wybrali się na pieszą wędrówkę jednym z najbardziej widokowych
szlaków prowadzących na Skrzyczne.
Z Przełęczy Salmopolskiej – zgodnie z czerwonymi oznaczeniami – wyruszyli na szlak. Początkowo trasa była bardzo wymagająca, od razu trzeba było piąć się pod górę, aby osiągnąć pierwszy cel wędrówki, czyli szczyt Malinów.  Po drodze swe tajemnicze piękno zaprezentowała Jaskinia Malinowska, którą piechurzy oglądali z zewnątrz,  chociaż wielu uczniów chętnie zeszłoby do jej wnętrza. Malinów zachwycił  pierwszymi widokami. Wędrówka trwała dalej, kolejnym celem była Malinowska Skała – skalna wychodnia. Jej położenie pozwoliło podziwiać przepiękną panoramę Beskidu Małego, Żywieckiego
i Śląskiego. Po chwili odpoczynku uczniowie ruszyli  dalej, szlakiem pomiędzy Malinowską Skałą a Małym Skrzycznem, a dalej na Kopę, który pozwalał nacieszyć oczy górskimi widokami. Wyprawa zakończyła się na Hali Jaworzyna, gdzie znajduje się stacja pośrednia kolei linowej. Przed zjeżdżającymi kolejką zmęczonymi, ale szczęśliwymi uczniami roztaczał się widok zmieniającego się Szczyrku, który w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia otrzymania praw miejskich.

 

Zdjęcia zostały wykonane przez uczniów przy użyciu sprzętu zakupionego w ramach Programu Laboratoria Przyszłości.

Galeria zdjęć