WANDA RUTKIEWICZ PATRONKA ROKU 2022

19 maj 2022

 

         13 maja br. miała miejsce 30. rocznica śmierci Wandy Rutkiewicz. Z tej okazji w szkolnej bibliotece zorganizowano wystawę przybliżającą postać tej niezwykłej polskiej himalaistki, patronki 2022 roku.

 

         Wanda Rutkiewicz, to postać, która zapisała się złotymi zgłoskami w historii światowego himalaizmu. Zdobywając w brawurowy sposób kolejne niedostępne szczyty udowadniała, że upór i determinacja potrafią zaprowadzić człowieka bardzo wysoko – w jej przypadku w dosłownym tego słowa znaczeniu. Ta polska himalaistka była trzecią kobietą na świecie i pierwszą w Europie, która zdobyła Mount Everest. Jako pierwsza przedstawicielka swojej płci wspięła się również na niezwykle trudny do zdobycia K2. Te dwa imponujące fakty stanowią jednak zaledwie niewielki wyrywek z jej życiorysu. Nie brakuje w nim wielu innych fascynujących wydarzeń, z którymi warto się zapoznać. Taką możliwość mieli nasi uczniowie, którzy obejrzeli wystawę poświęconą Wandzie Rutkiewicz, zorganizowaną w bibliotece szkolnej w dniach 9-13.05. Obejmowała ona plakaty, na których zamieszczono fotografie przedstawiające himalaistkę; obok nich znajdowały się natomiast ważne informacje na jej temat, a także wartościowe eksponaty w postaci oprzyrządowania wykorzystywanego przez himalaistów. Ich obejrzenie możliwe było dzięki uprzejmości pp. Ślezionów i p.p Górnych, którzy zgodzili się udostępnić je na czas wystawy. Ekspozycję tę wzbogaciły  uczennice klasy 7A: Laury Jakubiec i Adrianny Kubicy, które wykonały prace plastyczne na temat patronki roku. Dodatkowo uczniowie każdej klasy, po obejrzeniu wystawy, mogli wymienić się swoimi wrażeniami i refleksjami na godzinach wychowawczych.

mgr Anna Wężyk