Świetlica grudzień 2022r. – luty 2023r.

16 mar 2023

Przez okres od początku grudnia 2022r. do końca lutego 2023r. zrealizowaliśmy tematy takie jak:

– „Dzień Górnika”, gdzie rozmawialiśmy o pracy górników,

– „Mikołajki” , a więc przypominaliśmy historię o Św. Mikołaju, dzieci pisały listy do Mikołaja, wykonywały prace plastyczne z nim związane, a także czytaliśmy wiersze i ciekawostki o tej tematyce.

– „Jestem zdolny”, gdzie rozmawialiśmy o zainteresowaniach, mocnych stronach i ewentualnej pomocy innym dzięki nim.

– „Święta Bożego Narodzenia” – wykonywaliśmy świąteczne ozdoby, kolorowaliśmy szyszki,  projektowaliśmy i ubieraliśmy choinki, a nadto słuchaliśmy świątecznych piosenek (kolęd) i razem je śpiewaliśmy. Omawialiśmy tradycje bożonarodzeniowe w Polsce. Dzieci opowiadały o zwyczajach panujących w ich domach. Omawialiśmy też temat dawania i dostawania prezentów  – co sprawia im więcej radości? Przygotowywali również kartki świąteczne.

– „Nowy Rok”, a co za nim idzie, zmiany… Rozmawialiśmy o tym, co chcielibyśmy zmienić u siebie i w otoczeniu. Omawialiśmy sposoby witania Nowego Roku w różnych kulturach.

– „Zmiany zachodzące w przyrodzie” – a więc w temperaturze, opadach, długości dnia i nocy oraz zachowaniu zwierząt i roślin.

– „Karnawał”- a więc kształtowanie w młodym pokoleniu umiejętności kulturalnej zabawy. Dzieci wykonywały maski i kotyliony techniką dowolną.

– „Bezpieczna zima” – mówiliśmy o bezpieczeństwie w drodze do i ze szkoły, a nadto podczas zabaw zimowych we ferie, przypomnienie zasad BHP. Właściwe odżywianie, uprawianie sportu i higiena osobista.

– „Dzień Babci i Dziadka” – opowiadaliśmy o tym, za co kochamy naszych dziadków, o potrzebie okazywania szacunku starszym, dzieci wykonywały prace plastyczne dla swoich dziadków.

– „Ferie, ferie i po feriach” – wspominaliśmy czas wolny w zimie, dzieci wykonywały prace plastyczne (malowanie farbami).

– „Sztuka przyjaźni” – rozmawialiśmy o tym, jaki powinien być prawdziwy przyjaciel oraz czym przyjaźń i koleżeństwo są dla uczniów. Najlepszy przyjaciel/przyjaciółka to… – wykonywanie rysunków. Mówiliśmy też o relacjach z najbliższymi, a także koleżankami czy kolegami.

– „W zimowej szacie” – rozmawialiśmy o obserwacji środowiska i zmian w nim zachodzących, o kształtowaniu postawy troski o ptaki i bezdomne zwierzęta zimą.

– „Walentynki” – poznawaliśmy genezę święta i sylwetkę św. Walentego. Przygotowywaliśmy serca, dekorowaliśmy kartki i układaliśmy życzenia dla ukochanych osób.

– „Ostatki” – Tłusty czwartek – zabawy, piosenki, kolorowanie smakołyków.

– „Dzień kota” – bawiliśmy się w kotki, dzieci robiły prace plastyczne techniką dowolną. Opowiadały o swoich ulubieńcach.

– „Dzień Poczty Polskiej” – charakterystyka sylwetki listonosza/doręczyciela.

– „Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach” – przypominaliśmy numery telefonów alarmowych, kompletowaliśmy wyposażenie apteczki.

Ponadto robiliśmy teatrzyk, malowaliśmy na szkle (słoikach), odpowiadaliśmy na ważne i ciekawe pytania, uczyliśmy się robić na drutach.

W załączeniu przedstawiam kilka zdjęć z pracy świetlicy K

 

Galeria zdjęć