Światowy Dzień Pszczół

07 cze 2023

Światowy Dzień Pszczół

 

      20 maja  obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Z tej okazji uczniowie młodszej grupy wiekowej mogli bliżej poznać zawód pszczelarza, budowę ula, a także posłuchać wykładu o tych małych, ale jakże ważnych owadach jakimi są pszczoły. Pod koniec tego wyjątkowego dnia dzieci mogły spróbować miodu z lokalnej pasieki. 

      Uczniowie naszej szkoły zbudowali piękne domki dla owadów zapylających- domki wkrótce zostaną umieszczone na naszym szkolnym placu :). 

      Światowy Dzień Pszczół -został ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii, by podkreślić znaczenie pszczół  dla  życia ludzi, chcąc w ten sposób zwrócić uwagę  na ich niszczenie poprzez stosowanie środków ochrony roślin i nawozów w produkcji żywności.

Ponad 87%gatunków roślin jest zapylana przez pszczoły, a rośliny są dla człowieka głównym źródłem pokarmu. W ciągu ostatnich 50 lat produkcja żywności wzrosła  o 300%, czyniąc  jej pozyskiwanie bardzo mocno zależnym od pszczół.

Dlaczego pszczoły są niezastąpione?, bo…

·      Pszczoła to jedyny owad, który wytwarza pokarm nie tylko dla siebie, ale i dla człowieka!

·      Pszczoły dostarczają nam zdrowych i naturalnych produktów jak ; miód, pyłek , propolis, mleczko pszczele

·      Pszczoły zapylają większość  roślin na świecie, ich brak może oznaczać poważne problemy z wyżywieniem ziemskiej populacji, a w konsekwencji  wyginięciem  ludzi na Ziemi. Pamiętajmy zatem o nich i pomóżmy im! Wystarczy wybierać rośliny miododajne podczas sadzenia roślin w naszych ogrodach :), a także unikać szkodliwych zarówno dla owadów jak i ludzi pestycydów. 

Galeria zdjęć