Podsumowanie pracy Szkolnego Regionalnego Zespołu „Klimczok” w roku szkolnym 2021 na 2022

06 lip 2022

Zakończył się kolejny rok szkolny i warto pokusić się na podsumowanie pracy Szkolnego Regionalnego Zespołu „Klimczok” działającego przy Szkole Podstawowej nr 2 w Szczyrku.
Powinniśmy rozpocząć od końcówki lata poprzedniego roku, gdzie Klimczoki koncertowały na Tygodniu Kultury Beskidzkiej w Szczyrku i Wiśle. Prezentowali wspólnie z dorosłą grupą zespołu swoją część taneczną i wokalno-muzyczną przy bardzo dużym aplauzie widzów .W Szczyrku odbierali nagrodę organizatorów tego pięknego święta kultury i tradycji.
W ramach projektu „Nuta idzie po Beskidzie” przepięknie bawili turystów na tarasie schroniska na Skrzycznym. Słowom uznania nie było końca . Radość , młodość, uśmiech i wspaniała muzyka oraz taniec bardzo podobały się uczestniczącym w zabawie turystom.
Jesień co roku już związana jest z przygotowaniem programu do wieczornicy patriotycznej. Po raz trzeci „Klimczok” organizował wieczornicę patriotyczną w Szczyrkowskim Centrum Kultury oraz Sanktuarium Matki Bożej na Górce. Piękne słowa o programie i oczywiście wykonawcach-dzieciach i młodzieży zespołu Klimczok napisali ks . Kustosz Sanktuarium na Górce oraz pani Alina Macher ze Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej. Słowa wielkiego uznania dla twórców programu i wykonawców.
We wrześniu pokłoniliśmy się Matce Bożej, podczas czuwania na Górce. Grupa dziecięca modliła się wraz z pielgrzymami pieśnią i muzyką góralską.
Również we wrześniu na zaproszenie pastora Jana Byrta „Klimczoki” oprawiały artystycznie nabożeństwo ekumeniczne w parafii ewengelickiej w Szczyrku , podczas którego pastor podzielił się z dziećmi piłkami do siatkówki .Po nabożeństwie wszyscy biorący w niej udział mogli porozmawiać podczas poczęstunku przygotowanego przez parafię.

Na corocznej uroczystości przyznania nagrody starosty bielskiego im. Ks. Londzina , którego także laureatką jest kierownik zespołu Małgorzata Hołdys , zespół odebrał nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury ludowej.
Kolędowanie, to już tradycja , którą zespół kultywuje odkąd rozpoczął swoją działalność ,czyli 36 lat. Pasterka czy II dzień świąt Bożego Narodzenia to świętowanie zespołu Klimczok z kolędą i pastorałką w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski na Górce wraz z księżmi salezjanami i wiernymi.
27 kwietnia 2022 r. Szkolny Regionalny Zespół „Klimczok” brał udział w XXII Powiatowych Spotkaniach Amatorskich Grup Artystycznych SAGA ‘2022 w Kozach organizowanych jak co roku przez Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej.
W spotkaniach biorą udział grupy artystyczne z całego powiatu w różnych kategoriach .
„ Klimczok” w tym roku otrzymał III nagrodę. To duże wyróżnienie, ponieważ przed nami
nagrody otrzymały tylko 2 duże orkiestry. Łącznie wystąpiło ponad 200 uczestników

Jak co roku „Klimczoki uczestniczyły w konkursie Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek w Hałcnowie. W tym roku na etapie diecezjalnym otrzymaliśmy I miejsce. .W etapie diecezjalnym zostało przesłuchanych 531 dzieci i młodzieży z 56 placówek szkolno-oświatowych. Pieśń patriotyczna towarzyszy nam od wielu lat
Wraz ze społecznością szkolną Klimczoki oprawiały artystycznie : apel szkolny z okazji Święta Niepodległości oraz uroczystość w kościele pod wz. Piotra i Pawła, akcję charytatywną dla Kubusia, festyn szkolny oraz otwarcie kompleksu sportowego w Szczyrku.
Obecnie grupa dziecięca posiada wspaniałą kapele składającą się z 10 młodych muzyków oraz wielu solistów i tancerzy, którzy zachwycają publiczność.
Współpraca grupy starszej i dziecięcej, wspólne koncerty i wyjazdy budują przyszłość naszego zespołu. Wsparcie rodziców i dyrekcji szkoły dają poczucie bezpiecznej kontynuacji pracy na rzecz kultywowania tradycji naszych przodków.
Życzymy radosnych wakacji , dobrego wypoczynku a jednocześnie dziękujemy wszystkim za wszelkie dobro skierowane w stronę naszego zespołu.
Małgorzata Hołdys