Piesza wycieczka górska klas 1-3 ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Szczyrku

26 wrz 2023

22 września, w piątek o godz. 9.00 uczniowie klas 1-3 wyruszyli na wycieczkę górską na Skalite. Pogoda zapowiadała się pięknie. Zabraliśmy plecaki z prowiantem, uśmiechy i dużo słońca.

Pierwszym naszym celem był kościółek Św. Jakuba w Szczyrku. Jest on jednym z przystanków na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego. Poznaliśmy jego historię i charakterystyczne cechy budowli sakralnej.

Schodząc zatrzymaliśmy się przed Pietą, to Pomnik Narodowych Sił Zbrojnych w hołdzie żołnierzom walczącym o wolność Polski.

Następnie przemaszerowaliśmy pod Amfiteatr i rozpoczęliśmy wspinaczkę w kierunku Skalitego. Pogoda dopisywała, humory także. Po drodze towarzyszyły nam opowieści przyrodniczo-krajoznawcze, kawały i śmiechy, śpiew i frapujące wszystkich pytanie czy „daleko jeszcze?”, aż w końcu dotarliśmy na polanę, na której odpoczęliśmy. Zjedliśmy drugie śniadanko, popstrykaliśmy zdjęcia i podziwialiśmy piękną panoramę Beskidu Śląskiego. Pełni nowych sił wyruszyliśmy dalej, w stronę szczytu Skalite. Z pomocą Pani Halinki Chudy dotarliśmy do celu i z okrzykiem „Hura” ruszyliśmy w drogę powrotną.

Przed nami jeszcze był jeden postój na pięknej Polanie Jaśkowej, gdzie przy domku spożyliśmy ostatnie nasze przekąski, odpoczęliśmy, pobawiliśmy się w „berka”, co było dowodem, ile sił mamy i ruszyliśmy w drogę powrotną do domu.

Schodząc w kierunku naszej szkoły zatrzymaliśmy się i uczciliśmy „minutą ciszy” tych, co zginęli w Parku w Zwierzyńcu. Obecnie w parku stoi pomnik ufundowany przez mieszkańców Szczyrku, poświęcony pamięci dziesięciu więźniów KL Auschwitz powieszonych tutaj podczas okupacji oraz obelisk ku pamięci tych, co zginęli na Syberii.

To był długi i piękny dzień, bogaty w nowe wiadomości, przeżycia, przyjaźnie, wspomnienia… Te 9 kilometrów naszej wycieczki zostanie w naszej pamięci. Dziękujemy Naszym Paniom Wychowawczyniom za organizację tego dnia i obecnym z nami nauczycielom i rodzicom za opiekę.

Uczestnicy wycieczki

Galeria zdjęć