Pierwsza pomoc ważna rzecz…

14 gru 2021

Pierwsza pomoc oznacza natychmiastową opiekę nad poszkodowanym lub osobą, która nagle zachorowała. O tym, jak ważna jest to umiejętność przekonała się uczennica kl. VII Emilia Jakubiec decydując się na udział w „10. Jubileuszowym Powiatowym Konkursie Udzielania Pierwszej Pomocy”.

Aby dostać się do etapu powiatowego Emilia musiała wygrać etap szkolny, w którym należało się wykazać dużą wiedzą z zakresu udzielania pierwszej pomocy. W drugim, dwuczęściowym etapie, który z powodu pandemii odbywał się on-line w dniu 15 listopada, należało w ciągu dziesięciu minut rozwiązać zadanie-krzyżówkę, która również dotyczyła pierwszej pomocy. Czas nie był tutaj sprzymierzeńcem uczestników. Emilia zwyciężając etap powiatowy o charakterze teoretycznym zakwalifikowała się do etapu powiatowego o charakterze praktycznym. Część tę, podobnie jak w poprzednich latach, przeprowadzili pracownicy Bielskiego Pogotowia Ratunkowego.

Polegała ona na wykonaniu masażu serca poprzez uciskanie; następnie należało udzielić pomocy osobie, która przewróciła się w piwnicy i uszkodziła sobie bark, a wstając przebiła gwoździem dłoń. W tej konkurencji nasza uczennica nie zajęła miejsca na podium. Z pewnością jednak wzięła sobie do serca słowa starosty bielskiego, pana Andrzeja Płonki, który wręczając nagrody zwycięzcom i gratulując zebranym uczestnikom konkursu, skierował do nich następujące słowa: „Nawet jeśli nie zostaniecie w przyszłości ratownikami medycznymi, to najważniejsze, że będziecie wiedzieli jak pomóc”.

Zwycięzcom konkursu nagrody wręczali także pani Helena Byrdy- Przybyła, przewodnicząca Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej Rady Powiatu oraz pan Wojciech Waligóra, dyrektor bielskiego pogotowia. 

Podsumowanie 10. edycji Powiatowego Konkursu Udzielania Pierwszej Pomocy wykazało, że ok. 300 uczniów z siódmych i ósmych klas z 30 szkół podstawowych z powiatu bielskiego wzięło udział w tym wydarzeniu.

Naszej uczennicy serdecznie gratuluję i mam nadzieję, iż zdobyte umiejętności Emilka będzie umiała wykorzystać w przypadku zaistniałej potrzeby niesienia pomocy drugiej osobie.

Opiekun konkursu

mgr Mirosława Kania